A szervezetfejlesztés remek lehetőség egy szervezet vagy vállalat hatékonyabbá és rugalmasabbá tételére. A szervezetfejlesztés módszerei lehetőséget kínálnak a teljes megújulásra az eredményesség, hatékonyság és teljesítmény növelésére, az életképesség növelésére.
A szervezetfejlesztés a szervezet tervszerű fejlesztése, amely a szervezet életképességét és hatékonyságát hivatott növelni. A beavatkozás tervszerűen történik, és magatartástudományi ismeretek segítik a cél elérését.
A szervezetfejlesztés céljai
- A szervezet teljesítménynövelése
- A szervezet rugalmasságának növelése
- A szervezet tagjai alkalmazkodóképességének növelése
- A tagok együttműködésének erősítése és harmonikusabbá tétele
- A megújulásra való képesség növelése
- A probléma megoldó képesség javítása
A szervezet felmérése
Az első lépés az adatgyűjtés és a kapott adatok elemzése az aktuális helyzetről, reflektálva a fejlesztendő területekre és a megoldásra váró gondokra.
A célok kitűzése
- A második lépés az eredmény megjelölése. Hová szeretnénk eljutni a szervezetfejlesztés eredményeképpen.
- A szervezet sarok köveinek és gyengeségeinek felmérése
- Az erőforrások, adottságok, előnyök számbavétele, amelyek támogatják a szervezetfejlesztést a kitűzött cél elérésében.
- Az irány kijelölése, stratégia meghatározása
A szervezetfejlesztést végző cég által kijelölt szakértő és szervezet vezetése együtt határozza meg a stratégiát. Közösen meghatározzák a fejlesztendő területeket, kitűzik a célokat és meghatározzák az ehhez felhasznált eszközöket. Sor kerül a feladatok végrehajtóinak kijelölésére és a feladatok időbeli ütemezésére.
A szervezetfejlesztés feladatok végrehajtása
Ebben a lépésben kerülnek végrehajtásra a szervezetfejlesztés során meghatározott feladatok. A feladatok elvégzése történhet az egyének, csoportok vagy a teljes szervezet szintjén.
Mérések, ellenőrzések
A feladatok végzése közben is érdemes tájékoztató méréseket végezni. Ezzel nyomon követhető, hogy hol tartunk a célok eléréséig vezető úton. A mérési eredmények tükrében korrekciókat végezhetünk az iránnyal kapcsolatosan vagy akár a stratégián is finomíthatunk, változtathatunk a cél érdekében. A folyamat lezárását követő mérésből kiderülhet mennyire volt sikeres a szervezetfejlesztési folyamat. Csak megfelelő eredmények birtokában tekinthető sikeresnek a folyamat.
A felhasznált módszerek
A szervezetfejlesztés eszköztárát alkotó módszerek két nagy csoportra oszthatók. Az egyénre ható módszerek a szervezet tagjainak a cég dolgozóinak a fejlődésére használatosak. A cég szerkezet felépítésére kultúrájának átalakítására a struktúrára ható módszerek szolgálnak.
Az egyénre ható módszerek:
- munkakör újjáépítés
- munkakör és kompetencia elemzés
- emberközpontú vezetés
- képességfejlesztő tréningek
- személyiségtesztek
- diagnosztika
- visszajelzések a felmérésekről
A struktúrára ható módszerek
- Csapatépítés
- kockázatelemzés
- csoportközi kapcsolódások erősítése
- vállalti kultúra fejlesztése
A hatékony szervezetfejlesztésre garanciát nyújt egy felkészült sok éves tapasztalattal rendelkező, elfogulatlan, külső tanácsadó.